Jak inwestować w nieruchomości?
Inwestowanie w nieruchomości stało się ostatnimi czasy bardzo popularne. Wpływ na to mają przede wszystkim niskooprocentowane lokaty bankowe, a także hossa na rynku- co kwartał, uśredniona cena nieruchomości za metr kwadratowy bije nowe rekordy. Dlatego też, w dzisiejszym artykule opowiemy o najpopularniejszych metodach inwestowania w nieruchomości. Dowiesz się z niego między innymi, na czym polega:
- inwestowanie w mieszkanie przeznaczone na najem długoterminowy
- inwestowanie w mieszkanie przeznaczone na najem krótkoterminowy
- inwestycja w condohotele
- flipping nieruchomości
- inwestowanie w nieruchomości komercyjne, grunty, kamienice i domy
- jak wygląda proces zakupu inwestycyjnego
- kiedy inwestować w nieruchomości
Zapraszamy do lektury!
Inwestowanie w najem długoterminowy
To najbardziej klasyczna i można by rzec „stara jak świat” metoda inwestowania w nieruchomości. Popularność tego typu inwestycji wynika z faktu, że wiele osób po prostu nie może sobie pozwolić na zakup własnego „M”, a chcąc się usamodzielnić, decyduje się właśnie na wynajem długoterminowy.
Jest to sposób zarabiania na nieruchomościach wykonalny właściwie w niemal dowolnej lokalizacji- wszędzie bowiem znajdują się osoby zainteresowane wielomiesięcznym, czy nawet wieloletnim wynajmem lokali mieszkalnych. Wynajem ten jest też obarczony relatywnie niewielkim ryzykiem finansowym- nie mamy tutaj do czynienia z żadnymi ryzykownymi decyzjami o charakterze ekonomicznym. I mimo tego, że realny zysk nie jest jakoś wybitnie spektakularny, to jest jednak stabilny. Trzeba sobie bowiem powiedzieć jasno-inwestycja w mieszkanie na wynajem długoterminowy jest długofalową lokatą kapitału, która w perspektywie kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat, się po prostu opłaca. Dlatego też nawet, jeżeli należymy do początkujących inwestorów, to warto rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego w celu sfinansowania zakupu lokalu, który będzie w zasadzie spłacany z zysków, które następnie wygeneruje.
Inwestowanie w wynajem krótkoterminowy
O tym, że inwestowanie w nieruchomości wymaga planu, przekonywać nikogo nie trzeba. I jednym z takich bardzo atrakcyjnych planów, które ostatnimi laty zrewolucjonizowały rynek nieruchomości w Polsce, jest wynajem na krótkie terminy. Polega on na zakupie nieruchomości i wynajmowaniu jej nie na długi okres (jak w przypadku wynajmu długoterminowego), a na krótkie okresy- doby, a czasami weekendy czy kilkunastodniowe urlopy. Na rynku nieruchomości możemy znaleźć coraz więcej ofert związanych właśnie z wynajmem krótkoterminowym. Warto zaznaczyć, że to nie tylko alternatywa dla inwestora- to także alternatywa dla klientów, którzy mogą wybrać pomiędzy tradycyjnym hotelem, a właśnie apartamentem wynajmowanym na doby, w którym mogą poczuć się zdecydowanie bardziej dyskretnie i przytulnie.
Należy pamiętać, że najem krótkoterminowy sprawdza się przede wszystkim w dużych miastach, a także w miejscowościach turystycznych. Aby ułatwić jego obsługę, możemy zatrudnić specjalną firmę zarządzającą, która będzie kompleksowo prowadziła nasz apartament. Nie musimy zatem sami obsługiwać naszych gości- jeśli chcemy zacząć inwestować w wynajem mieszkań na krótki termin bezobsługowo, możemy zatrudnić do tego profesjonalistów. Zadbają oni o rezerwacje, kwaterunek gości, wymianę pościeli, a także drobne naprawy. Jedyna aktywność z naszej strony, to inkasowanie comiesięcznego zysku na nasze konto. Ta forma wynajmu lokalu sprawdza się przede wszystkim dla zapracowanych i zajętych osób. Należy także zaznaczyć, że potencjalny zysk z inwestycji w tym wariancie, przewyższa z reguły zyski z najmu długoterminowego.
Niezależnie jednak od wariantu wynajmu, na który się zdecydujemy, warto wspomnieć, że istnieją pewne rozwiązania, dzięki którym wysokość czynszu który otrzymuje właściciel mieszkania, będzie zawsze na zadowalającym poziomie. Bogate wyposażanie, dostępny parking czy atrakcyjna lokalizacja mieszkania zawsze będą quasi- inwestycją, która przyciągnie lokatorów- i to zarówno krótko, jak i długoterminowych najemców.
Condohotele
Inwestowanie w nieruchomości może przyjąć także formę inwestycji w condohotel. To dość specyficzna forma lokowania kapitału, ponieważ polega ona na zakupie od dewelopera jednego (lub kilku) pokoi hotelowych w budynku w całości przeznaczonym właśnie na usługi hotelowe. Budynek taki posiada recepcję, a także całą infrastrukturę umożliwiającą wygodny i komfortowy pobyt gości- restaurację, siłownię, spa, saunę, basen i wiele innych udogodnień, bez których nie wyobrażamy sobie pobytu w kilkugwiazdkowym hotelu. Jednakże, musisz wiedzieć, że condohotel ma także swoje pewne ograniczenia- chociażby nie możesz z niego swobodnie i dowolnie korzystać, kiedy tylko chcesz. Inwestycja w condohotel jest dość specyficzna- to przede wszystkim produkt komercyjny, którego głównym celem jest zarabianie pieniędzy. Całością zarządza odgórnie ustalony operator, który zawiaduje i zarządza wszystkimi pokojami, wraz z całym obiektem. Nie możemy tutaj mówić także dowolności w wykończeniu i wyposażeniu swojej nieruchomości- wszystko jest realizowane w ramach odgórnie ustalonego standardu, który obowiązuje wszystkie pokoje.
Flipy
Wreszcie, przyszedł na czas na flipowanie. To nic innego, jak zakup mieszkania w niskiej cenie, a następnie jego dalsza odsprzedaż z zyskiem. Transakcja czasami jest połączona z mniej, lub bardziej zaawansowanym remontem, aczkolwiek główna zasada flipowania jest stara, jak świat- tanio kupić, drożej sprzedać. Decydując się na flipowanie, warto śledzić ceny mieszkań, a także skontaktować się z profesjonalnym pośrednikiem nieruchomości, który za odpowiednią opłatą będzie nam dostarczał najlepsze okazje inwestycyjne.
Pośrednik przed przystąpieniem do swoich działań przedstawi nam umowę pośrednictwa, którą będziemy musieli podpisać. Znajdą się tam wszystkie niezbędne informacje na temat świadczonej usługi, kopia polisy ubezpieczeniowej i oczywiście- klauzule poświęcone ochronie danych osobowych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze dane będą przetwarzane wyłącznie w celach niezbędnych do wykonania umowy i nie będą przetwarzane np. do celów marketingowych. Pośrednik to także (do pewnego stopnia) zabezpieczenie naszego interesu w transakcji z osobą sprzedającą mieszkania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielnym zakup- warto sprawdzać nieruchomości nie tylko pod kątem ceny i kwestii formalno-prawnych, ale też pod kątem lokalizacji. Centrum miasta zawsze będzie w cenie!
To tylko kilka, wstępnych porad dla początkujących flipperów- oczywiście handel mieszkaniami wymaga odpowiedniej wiedzy, dlatego przed pierwszą transakcją warto się do tego solidnie przygotować.
Jest jednak o co grać- to, co kusi wszystkich fliperów na rynku, to fakt, że jeżeli cena zakupionej nieruchomości będzie naprawdę okazyjna, wówczas cała transakcja może zakończyć się adekwatnie sporym zyskiem. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wyżej wskazanych form inwestowania, próg wejścia jest zdecydowanie wyższy, niż w przypadku wynajmu nieruchomości. W powyższych przypadkach bowiem skutecznie wspomóc nas może chociażby kredyt hipoteczny. W przypadku flipów zaś, zabezpieczenie kredytu i próba sprzedaży produktu pod tytułem „nieruchomość z hipoteką” nie będzie łatwe. Można raczej przyjąć za pewnik, że będzie nam to w zasadzie uniemożliwiało szybki obrót nieruchomością i spieniężenie naszych wysiłków. Gotówka to zatem mus!
Nieruchomości komercyjne, grunty, kamienice i domy
Ostatnim sposobem na inwestycje w nieruchomość, będą nieruchomości komercyjne, grunty, kamienice i domy. Trzeba sobie powiedzieć jasno- są to inwestycje przeznaczone zdecydowanie dla zaawansowanych praktyków, którzy na nieruchomości zjedli przysłowiowe zęby. Warto zauważyć, że wymagają one największej wiedzy, doświadczenia i wyczucia w inwestowaniu. Często charakteryzuje je bardzo długi okres zwrotu inwestycji, a także zaangażowanie specjalistów- rzeczoznawców, inspektorów budowlanych, prawników, architektów, pośredników czy wyspecjalizowanych ekip remontowych. Dlaczego?
W kontekście gruntów – trzeba chociażby wiedzieć, jakie możemy rozróżnić klasy gruntów. Jakie mamy ograniczenia w ich obrocie, a także, z czym wiąże się nawet niewielka powierzchnia zalesionej działki. W przypadku nieruchomości komercyjnych- z reguły trzeba przeprowadzić szczegółowy due dilligance (staranna analiza nieruchomości, obejmująca szereg eksperckich wyliczeń), aby móc w ogóle stwierdzić, czy warto inwestować właśnie w tę, a nie inną nieruchomość. Jeżeli chodzi zaś o kamienice, nierzadko towarzyszyć będzie nam konserwator zabytków, a także inne organy administracji państwowej, które mogą skutecznie pokrzyżować nawet najlepiej zapowiadającą się inwestycję. Pamiętajmy zatem: nieruchomości komercyjne, działki czy kamienice to inwestycyjna „wyższa szkoła jazdy” i zajmują się nią z reguły osoby o wieloletnim doświadczeniu w inwestowaniu.
Kiedy inwestować w nieruchomości?
Pytanie, które często pada z ust osób, które chcą nabyć nasze mieszkania i apartamenty, brzmi: kiedy inwestycje w mieszkanie są najbardziej opłacalne? Na dobrą sprawę nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy od potrzeb rynku, tendencji migracyjnych czy ogólnej sytuacji gospodarczej (nie wspominając o lockdownach). Obecnie jednak, od kilku lat w Polsce panuje prawdziwa hossa na rynku. Deweloperzy budują, a także oddają do użytku więcej mieszkań, niż kiedykolwiek. Ceny nieustannie rosną niemal od pięciu lat i nic nie wskazuje na to, aby mieszkania miały choćby wyhamować ze wzrostami cen (nie mówiąc o obniżkach). Odpowiadając więc na pytanie „kiedy inwestować?”, mówimy: teraz jest najlepszy moment!
Sprawdź: aktualne inwestycje mieszkaniowe Domar Development.
Inwestycje na rynku nieruchomości- podsumowanie
Jak widać, zarabiać na nieruchomościach można na wiele sposobów. I niezależnie od tego, czy skupimy się na inwestycjach związanych z wynajmem, czy będzie to house flipping, czy jeszcze inna forma inwestowania – mimo wszystko, jest to cały czas jedna z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Posiadanie nieruchomości inwestycyjnej powinno zainteresować przede wszystkim każdego, kto ma na swoim koncie oszczędności, które są każdego dnia uszczuplane przez coraz wyższą inflację. Obecna sytuacja rynkowa sprzyja jednak także inwestorom kredytowym- obecnie banki proponują najniższe oprocentowanie na zaciągany kredyt od lat.
Pamiętajmy jednak – inwestycje w mieszkania na wynajem to często skomplikowany proces. Jeżeli zatem pojawiły się jakiekolwiek pytania, czy wątpliwości odnośnie mieszkań, kredytu, czy jakichkolwiek niuansów inwestycyjnych – służymy pomocą. Nasi doradcy z przyjemnością rozwieją wszelkie rentierskie rozterki, dzięki czemu nieruchomość zakupiona pod inwestycję okaże się strzałem w dziesiątkę!