Zakup mieszkania pod wynajem – dlaczego warto?

W ciągu ostatnich lat zainteresowanie rynkiem nieruchomości w kontekście inwestycji rośnie – i nie ulega to żadnej wątpliwości. Budujemy najwięcej w historii, a w zeszłym roku padł nawet rekord lokali mieszkalnych oddanych do użytku, przebijając „złoty” rok 1982, będący apogeum „gierkowskiego budownictwa”.

Ponadto, osoby posiadające gotówkę na lokatach bankowych dobrze zdają sobie sprawę z tego, że trzymanie pieniędzy na koncie nie tylko nie pomnaża kapitału, co w zasadzie go uszczupla. Przy minimalnym oprocentowaniu i wzrastającej inflacji, nasze oszczędności na lokacie są po prostu coraz mniej warte każdego roku- stąd też ucieczka kapitału na rynek nieruchomości. Na co jednak warto zwracać uwagę podczas dokonywania nieruchomościowych decyzji inwestycyjnych? I dlaczego warto rozważyć zakup mieszkania na wynajem w turystycznych miejscowościach? O tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego mieszkania na wynajem cieszą się ostatnimi czasy tak dużą popularnością?

Przede wszystkim z powodów wskazanych powyżej – rekordowo niskiego oprocentowania lokat bankowych, a także coraz wyższej inflacji. Odpływ kapitału do alternatywnych źródeł inwestowania jest w kontekście takich warunków makroekonomicznych czymś zupełnie naturalnym. Uwaga Polaków skupiła się w ogromnej mierze na rynku nieruchomości, a konkretnie – na rynku mieszkaniowym. Ogromne fale migracji (głównie zza wschodniej granicy) napędziły rynek wynajmu mimo tego, że na uczelniach pojawia się coraz mniej studentów w związku z niżem demograficznym przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych.

Jakie są najatrakcyjniejsze i najbardziej opłacalne metody inwestowania w mieszkanie na wynajem?

Okazuje się jednak, że najbardziej dochodowe i coraz bardziej popularne ostatnimi laty stały się inwestycje dokonywane w apartamenty na wynajem dobowy – szczególnie w miejscowościach turystycznych. A z racji tego, że Polska jest atrakcyjna turystycznie jak kraj długi i szeroki, tak w ostatnich latach powstało wiele inwestycji w różnych, malowniczych miejscowościach. I to usytuowanych zarówno nad polskim morzem, jak i na Mazurach, czy też w polskich górach. Co więcej – z ogromną chęcią wynajmują je zarówno krajowi, jak i zagraniczni turyści.

Jak wybrać najlepszą lokalizację na zakup apartamentu na wynajem dobowy?

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych warunków rynkowych, które są ważne z punktu widzenia popularności danej lokalizacji. Głównym z nich jest oczywiście… pora roku. Każdy z nas zna przecież osoby, które nie wyobrażają sobie letnich wakacji gdziekolwiek indziej, niż nad Bałtykiem. Opalając się, błogo odpoczywają po wielomiesięcznej pracy i delektują się słońcem w lipcowo- sierpniowe popołudnia. Każdy z nas zna również osoby, którym urlop kojarzy się wyłącznie z wycieczkami górskimi. Jeszcze inni turyści zaś, kiedy słyszą słowo „wakacje”, automatycznie widzą siebie na jachcie nad jednym z mazurskich jezior. Z punktu widzenia inwestora jednak – jakie są najlepsze lokalizacje na zakup apartamentu na wynajem?

Aktualne inwestycje mieszkaniowe dostępne w Domar Development: https://domardevelopment.pl/inwestycje-mieszkaniowe-wroclaw/

Mieszkanie pod wynajem – apartamenty nad morzem

Nie jest żadną tajemnicą, że nadmorskie miejscowości i kurorty jako idealne miejsce do odpoczynku wybierane są najczęściej latem – tak naprawdę, można przyjąć, że sezon nad morzem trwa od połowy maja, do końca sierpnia. Oczywiście wszystko zależy w dużej mierze od aury pogodowej – niskie temperatury i wysokie opady deszczowe nigdy nie sprzyjają nadmorskim wojażom. Z tego chociażby powodu, apartamenty nadmorskie mają jedną, dosyć istotną wadę z punktu widzenia zakupu mieszkania na wynajem- a jest nią sezonowość nadmorskiego wypoczynku.

Czy warto kupić apartament ma Mazurach?

Alternatywą dla wypoczynku nad morzem, może być urlop na Mazurach. Z tego też względu coraz więcej mazurskich miejscowości posiada apartamenty na wynajem, które deweloperzy wybudowali ostatnimi laty. I mimo tego, że wysoki sezon na Mazurach zaczyna się nieco wcześniej, niż nad morzem (i kończy się później, bo w okolicach września), to mimo wszystko musimy się liczyć ze zdecydowanie mniejszym obłożeniem apartamentów w okresie zimowym.

Apartamenty w górach

Wreszcie, ostatnią alternatywą wartą uwagi, są mieszkania na wynajem w górach. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rozwiązań, sezon w górach trwa w zasadzie cały rok. Ba! W okresie chociażby około sylwestrowym, apartamenty w górach przeżywają prawdziwe apogeum zainteresowania. Obłożenie jest tak wysokie, że w zasadzie nie dziwi kilkukrotny wzrost stawek za dobowy pobyt w apartamencie w górach. Co więcej, oprócz letnich górskich wycieczek, Polacy lubują się w zimowych atrakcjach – jeździe na nartach czy snowboardzie, co jednocześnie sprawia, że zimą w górach (w przeciwieństwie do morza czy Mazur) tętni życie, a ulice górskich miast i miasteczek przemierzają każdego dnia tłumy turystów. I to nie tylko polskich!

Dlaczego jeszcze warto zainwestować w apartamenty na wynajem krótkoterminowy?

Kolejnym z powodów, dla których apartamenty na wynajem są inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę jest fakt, że są one coraz częściej wybieraną przez turystów alternatywą dla tradycyjnych hoteli i pensjonatów. Coraz częściej bowiem doceniamy ciszę, spokój i dyskrecję, o którą niejednokrotnie bardzo ciężko w hotelach.

Co więcej, w hotelach czy pensjonatach nie mamy również wpływu na godziny serwowania śniadań, obiadów i kolacji. Uzależnia to w pewien sposób nasz pobyt od odgórnie ustalonych norm hotelowych. A najczęściej nie tego właśnie szukamy. Wręcz odwrotnie! Zależy nam na maksymalnej niezależności, a urlop ma stać się beztroskim odpoczynkiem, zamiast zdyscyplinowanym pobytem.

Jak obsługiwać apartament na wynajem w miejscowości turystycznej, mieszkając w… Warszawie czy Wrocławiu?

Wiele z osób, które są zainteresowane zakupem inwestycyjnego apartamentu na wynajem w miejscowościach turystycznych, zastanawia się, jak mogą zorganizować obsługę swojej nieruchomości, mieszkając na drugim końcu Polski. Okazuje się, że jest to prostsze, niż się wydaje. Istnieje bowiem wiele firm zarządzających najmem krótkoterminowym, posiadających swoje siedziby lub oddziały właśnie w sercu turystycznych miejscowości. Zadbają one o obsługę rezerwacji, meldowanie i wykwaterowanie gości, serwis sprzątający, wymianę pościeli czy naprawę usterek. Całość odbywa się zatem bezobsługowo – udział właściciela apartamentu polega jedynie na comiesięcznym otrzymywaniu przelewu na konto.

Ponadto, aby zmaksymalizować zyski z wynajmu apartamentu, najczęściej wśród personelu firm zarządzających jest przynajmniej kilka osób znających języki obce – angielski czy niemiecki. Wszystko po to, aby generować zyski pochodzące od zagranicznych turystów, którzy w języku polskim komunikować się zapewne nie będą.

Co więcej, deweloperzy sprzedający tego typu apartamenty już na etapie budowy są często odpowiednio przygotowani na potrzebę inwestorów, którym zależy na bezobsługowej inwestycji. Niejednokrotnie już na etapie umowy deweloperskiej możemy uzyskać od sprzedającego apartamenty wszelkie informacje na temat kosztów takiej obsługi, przewidywanego dochodu, a także wszelkich formalności – w tym chociażby podatkowych.

Jak sprawić, by nasz apartament zarabiał jak najwięcej? Poznaj home staging!

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że kupujemy oczami. To samo dotyczy rezerwacji apartamentów – dlatego też tak ważne jest to, aby nasz apartament miał nie tylko rewelacyjną sesję fotograficzną, której efekty będzie można zaobserwować na portalach z rezerwacjami. Ważne jest także to, aby sam wystrój apartamentu zachęcał do jego wynajęcia – tak, aby każdy element przestrzeni grał na naszą korzyść, a przede wszystkim wzbudzał w oglądającym same pozytywne emocje. W tym celu może nam pomóc usługa home stagingu, która polega na przygotowaniu wnętrza w taki sposób, aby wyglądało ono jak najbardziej zachęcająco dla potencjalnych najemców.

Lepiej kupić mieszkanie na wynajem od dewelopera, czy z rynku wtórnego?

Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, czy zakupić apartament bezpośrednio od dewelopera, czy też z drugiej ręki. Najkorzystniejszą formą inwestycji będzie zdecydowanie apartament z rynku pierwotnego. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że lokal z drugiej ręki ma już zapewne kilka lat, a jego wyposażenie zostało zużyte przez najemców w trakcie codziennej eksploatacji. Nie mamy na to wpływu, jak zaawansowane jest to zużycie – i czy będą wymagane dodatkowe remonty, czy też nie. Niepozorne usterki, których naprawę sprzedający wycenia na kilkaset złotych, mogą tak naprawdę pochłonąć kilkanaście tysięcy, a skrajnych przypadkach- nawet więcej! W przypadku mieszkania od dewelopera, mamy gwarancję nabycia nowej nieruchomości, za którą deweloper odpowiada ustawową rękojmią. W związku z tym, to również w interesie dewelopera leży to, aby przekazać nabywcy stuprocentowo bezusterkowy lokal.

Po drugie, w przypadku rynku wtórnego nie mamy wpływu na to, jak apartament finalnie wygląda. W przypadku rynku pierwotnego, sami decydujemy o tym, jak ma wyglądać nasz wymarzony apartament inwestycyjny. W stylu skandynawskim, czy może klasycznym? W jasnych, czy ciemnych barwach? Możemy zaprojektować lokal dowolnie, wedle własnego uznania. I nic nas nie ogranicza!

Po trzecie, w przypadku zakupu mieszkania pod wynajem z rynku wtórnego, dochodzą koszty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości dwóch procent naliczanych od ceny zakupu. Co więcej,  kiedy mieszkanie kupowane jest za pośrednictwem biura nieruchomości, dochodzi nam dodatkowo prowizja dla agenta. Łącznie te dwa składniki (PCC+ prowizja) mogą przy apartamencie za trzysta tysięcy złotych wynieść aż piętnaście tysięcy (zakładając standardową, trzyprocentową prowizję dla biura nieruchomości). Za piętnaście tysięcy złotych można naprawdę ładnie umeblować sypialnie w apartamencie, tudzież wykonać inne prace wykończeniowe. Czy warto przepłacać?

Apartamenty inwestycyjne na wynajem dobowy – podsumowanie

Jak widać, zakup apartamentu na wynajem to bardzo szeroki temat. Uwzględniając jednak finalnie prostotę jego obsługi, a także relatywnie wysokie zyski – jest to jedna z alternatyw inwestycyjnych, którą warto rozważyć. Niezależnie zatem od tego, czy trzymacie swoje pieniądze na bankowym koncie, lokacie, czy też w przysłowiowej „skarpecie”- przemyślcie zakup apartamentu inwestycyjnego w górach w miejscowości turystycznej. Zyskać można naprawdę wiele!

Zobacz naszą inwestycję https://domardevelopment.pl/inwestycje/izerski-resort/ lub skontaktuj się z Biurem Sprzedaży.

Podziel się tym ze znajomymi
Facebook Pinterest

Centrum Ustawień Prywatności

    Analityka

    Wykorzystujemy cookies do śledzenia statystyk strony, takich jak liczba osób odwiedzających, rodzaj systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej wykorzystywanej do przeglądania strony, czas spędzony na stronie, odwiedzone podstrony etc. Korzystamy w tym zakresie z Google Analytics, co wiąże się z wykorzystaniem plików cookies firmy Google LLC.

    _ga,_gid
    _ga,_gid